HAKKIMIZDA

BOZOK AKADEMİ NEDİR?

      Bozok Akademi, isteyen herkese nitelikli öğrenme imkanı sunmayı amaçlayan Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (KAÇD) platformudur. Bu platform, herhangi bir ön koşul olmaksızın herkesin ücretsiz katılarak bilgi, beceri ve tutum kazanabileceği çevrimiçi dersleri içermektedir.

 

      “Eğitimde Açıklık” politikasının bir sonucu olarak bütün dünyada Kitlesel Çevrimiçi Açık Dersler (Massive Open Online Courses, MOOCs) hareketi ilk olarak 2008 yılında ortaya çıkmış, özellikle 2011 ve sonraki yıllarda giderek yaygınlaşan bir eğitim modeli olmuştur. Yozgat Bozok Üniversitesi de bu yenilikciliğe Bozok Akademi platformu ile katılmıştır. Bozok akademi, açılan dersler sayesinde her yaştan, her kesimden isteyen herkese yapılandırılmış bir öğrenme deneyimi sunarak yaşam boyu öğrenme süreçlerinin desteklenmesini amaçlamaktadır. 

 

 

BOZOK AKADEMİ’NİN AYRICALIKLARI NELERDİR?

 

     Bozok Akademi platformunda açılan dersler aracılığıyla isteyen herkesin öğrenme içerikleriyle bir araya gelmesi sağlanmaktadır. Bu platform, öğretim elemanlarının kampüs içi öğrenimle aynı kalitedeki bir ölçekte eğitim verebilmesi için bir fırsat oluşturmaktadır.

 

      Bozok Akademi’yi diğerlerinden ayıran temel unsurlar şunlardır:


♦ İsteyen herkes derse bir kez kayıt yaptırdıktan sonra dilediği zaman ders materyallerine erişebilir (7/24, 365 gün açık erişim sağlanmaktadır).

♦ Belirli zaman dilimlerinde Bozok Akademi dersleri gerçek öğretim elemanlarının rehberliğinde yürütülebilir. Bu zaman dilimleri içinde ders etkinlikleri başarıyla tamamlayan katılımcılara Ders Tamamlama Belgesi verilir.

♦ Ders Tamamlama Belgeleri katılımcıların e-postalarına gönderilir ya da Öğrenme Yönetim Sistemi içinden katılımcıların indirebilmesi için elektronik olarak sunulur.

♦ Akademi platformu benzerlerinin aksine eşzamanlı ve eşzamansız iletişim araçlarıyla bir öğretim elemanı ile iletişim kurmaya olanak tanımaktadır.

♦ Akademi derslerinin materyallerinin büyük bir bölümü öğretim elemanları tarafından hazırlanmıştır.

♦ Dersler sürekli güncellenmektedir.

♦ Yeni dersler eklenmeye devam etmektedir.