Kompozit Preform Teknolojisi

Kompozit Preform TeknolojisiImage


DERSİN AMACI

Kompozit malzemeler ileri mühendislik malzemeleri olarak uzay, havacılık, otomotiv gibi birçok farklı sektörde kullanım alanına sahiptir. Bu ders kapsamında kompozit malzeme sektörü açısından tekstil malzemeleri tanıtılacaktır. Kompozitlerde kullanılan tekstil yapıları (Preform) hakkında bilgi verilecektir. Tekstil malzemeleri olan lifler, iplikler ve kumaşların temel ve teknik özellikleri, doğal ve sentetik lifler, iplik türleri ve iplik üretim prosesleri, kumaş türleri ve kumaş yapıları, kumaş üretim yöntemleri anlatılacaktır.  Kompozit malzeme takviyesi ve diğer teknik uygulamalar özelinde lif, iplik ve kumaş testleri ve karakterizasyon kriterleri açıklanacaktır. Dersin hedef kitlesi, akademisyenler, öğrenciler, kompozit malzemelerin kullanıldığı endüstri personeli ve konuya ilgi duyan diğer kişilerdir.

DERSİN ÖĞRENME ÇIKTILARI

Ders sonunda katılımcılar;

Kompozit malzeme sektörü açısından tekstil malzemelerini tanımlar.

Kompozitlerde kullanılan tekstil yapıları (Preform) hakkında bilgi sahibi olur.

Tekstil malzemeleri olan lifler, iplikler ve kumaşların temel ve teknik özellikleri, doğal ve sentetik lifler, iplik türleri ve iplik üretim prosesleri, kumaş türleri ve kumaş yapıları, kumaş üretim yöntemlerini bilir

Kompozit malzeme takviyesi ve diğer teknik uygulamalar özelinde lif, iplik ve kumaş testleri ve karakterizasyon kriterlerini tanır.

DERSİN HEDEF KİTLESİ

Dersin hedef kitlesi, akademisyenler, öğrenciler, kompozit malzemelerin kullanıldığı endüstri personeli ve konuya ilgi duyan diğer kişilerdir.

KURSA KATIL